Yüksekdağ: Zorbalığa teslim olmadık, olmayacağız

figen
Paylaş
 

”Dört bir yandan üstümüze geliyorlar tüm güçleriyle. Bütün faşist güçleri birleştirerek bizi ablukaya alıyorlar. Nice ablukayı kırdık, barajı geçtik. Bu barajı da bu ablukayı da aşacağız .”

HDP Manisa kongresinde konuşan Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ, dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarına değinerek, “Düşüncelerimizden dolay Meclis’ten atmakla tehdit ediyorlar. Siz fikirlerinize, kimliğinize darbe yapıldığında şapkanızı alıp kaçar gidersiniz ama bizden bunu beklemeyiniz. Biz darbeniz karşısında asla ve asla kaçmayacağız. Sözümüz neyse nettir. Gerçekleri hep söyleyeceğiz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Manisa İl Örgütü’nün 1. Olağanüstü Kongresi’ne katıldı. “Yarını bugünden inşa ediyoruz” sloganıyla Şelale Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Kongrede konuşan Yüksekdağ, HDP’nin sayısız kez saldırılara mağdur kaldığını ve buna rağmen örgütlü mücadelesinden vazgeçmediğini belirterek, HDP yeniden örgütlenme ve yapılanma hareketini başlattığını söyledi.

ZORBALIĞA TESLİM OLMADIK

Tüm zorlu süreçlerden geçerken, her büyük eşiği aşarken, yıkılmadıklarını ve abluka karşısında daha da büyüyüp üreterek çıkmayı başardıklarını söyleyen Yüksekdağ, “Zorbalığa teslim olmadık. Bunları aşmanın yolu saldırıların üstüne yürümektir. Haramilerin savaş meraklarının üstüne yürümezsek bu zulme karşı boyun eğmek demektir. Zülüm sizin, bu inatta bizim. Biz bu inadı halklarımızın yitirdiği canların ürettiği değerlerden aldık. İşte bu neden bizim irademiz eğilmez. İşte bu nedenle bizim irademiz kırılmaz. Dört bir yandan üstümüze geliyorlar tüm güçleriyle. Bütün faşist güçleri birleştirerek bizi ablukaya alıyorlar. Nice ablukayı kırdık, barajı geçtik. Bu barajı da bu ablukayı da aşacağız”dedi.

HDP ALTERNATİF OLABİLECEĞİNİ GÖSTERDİ

AKP iktidarının savaş ve zülüm dayattığını, demokrasi karşısında faşizm dayattıklarını ve bunu yaparken tüm güçleriyle saldırdığını söyleyen Yüksekdağ, “Bunu çok iyi bilsinler tarihte nice zulüm iktiranları kendilerini en güçlü hissettikleri dönemde yıkıldı, yerle bir oldu. Bugün siyasi iktidar kendini güçlü sanıyorlar, bunlar ‘bütün güç bizde siz kimsiniz’ der gibi saldırıyor. Ama çok iyi bilsinler, bilmiyorlarsa biz onlara öğreteceğiz. Tüm diktatörler gibi sizler de tarihin karanlığına gömüleceksiniz. Bizler geleceğiz, bizler geleceğin yolcularıyız. Biz bu yolu zalim ve zulümlere teslim etmeyeceğiz” dedi. HDP’nin 7 Haziran’da iktidarın altındaki halıyı çektiğini ve hala iki ayak üzerinde duramadığını ifade eden Yüksekdağ, HDP’nin 7 Haziran’da ortaya koyduğu büyük başarı ve iradeyle bu zihniyete karşı alternatif olabileceğini gösterdiğini söyledi.

‘DARBE YAPILIYOR’

Tüm saldırı konseptine karşı alınlarının açık, başlarının dik olduğunu ve söylediklerinin arkasında olduklarını ifade eden Yüksekdağ şunları söyledi: “Onlar verdikleri sözleri tutmayan bir iktidar. Barış umudunu kullandılar. ‘Demokratik reformları yapacağız’ diye bu halkın umutlarıyla oynadılar. Şimdi bu güveni, bu umudu yıkıma talana dönüştürdüler. 13 yıllık iktidarın diktatörlüğünü inşa ediyorlar. Bir darbe hareketi uygulanıyor. Militarizmle anlaştılar bu gün Kürt kentlerini tankla yakıp yıkıyorlar. Parlamentoya darbe yapıyorlar. Dokunulmazlıkları kaldırılacaklar. 1998’de başörtülü bir milletvekili Meclis’ten atıldığında ‘Haksızlığa uğradık’ dediler. Başörtüsü yasağı kalktı ama o baş içindeki düşüncele halen yasak.

CEVABIMIZ NETTİR

Düşüncelerimizden dolayı Meclis’ten atmakla tehditle ediyorlar. Cevabımız nettir. Birinci sözümüz riyakarsınız, sahtekarsınız ve ikiyüzlüsünüz. İkinci sözümü şu. Sizin fikirlerinize, kimliğinize darbe yapıldığında şapkanızı alıp kaçar gidersiniz ama bizden bunu beklemeyin. Biz darbeniz karşısında asla ve asla kaçmayacağız. Sözümüz neyse nettir. Gerçekleri hep söyleyeceğiz. Bizi görmemek için Saraylar yapın. Bizler hep konuşacağız. Gerçekleri hep ifşa edeceğiz. Kirli yüzünü teşhir edeceğiz.

Bizim dokunulmazlıklarımıza karşı verilecek oylar olmayacak. 3’ü 1 arada rezaletin oylaması olacak. Ama halklarımızın demokratik iradesini hiçbir şekilde tasfiye etmeyi başaramayacaklar. Oluşturdukları cephe varsa halkımızın birliği var. Saray’ın önünde hizaya geçenler faşizm yanında birleşen o kara tarihlerine kapkara bir sayfa daha ekleyecekler. Bedeliyle, misliyle ödeyecekler. Bu süreçte çıkacağız. Çok daha güçlü yolumuza devam edeceğiz.”

Yüksekdağ, konuşmasını direnişi ve örgütlü mücadeleyi büyütme çağrısı ile sonlandırdı.

Konuşma sonrası tek liste ile gidilen seçime Eşbaşkanlığına Ahmet Ertaş ve Birgül Sağsöz seçildi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site