UNESCO: Türkiye Hasankeyf’i aday göstermedi

hasankeyf
Paylaş
 

hasankeyf

Sular altında kalma tehlikesi daha da ciddileşen Hasankeyf, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınsa kurtulabilir miydi? UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler, Türkiye’den böyle bir talep gelmediğini söyledi.

Türkiye’de Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın kabul edilmesiyle, tarihi Hasankeyf kentinin sular altında kalmasına yol açacak proje de yasalaşmış oldu.

Batman ili sınırları içerisinde bulunan Hasankeyf’in, yaklaşık 10 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. 1981 yılında Türkiye’de doğal koruma alanı ilan edilen Hasankeyf’i bekleyen tehlike, mecliste kabul edilen son tasarıyla daha da ciddileşti. Bir an önce boşaltılması kararlaştırılan Hasankeyf, Ilısu Barajı’nın suları altında kalarak sonsuza dek tarihin derinliklerine gömülebilir.

Geçmişte pek çok aktivist protesto gösterileri düzenleyip ya da Twitter’da#HasankeyfToUnesco diye hashtag açıp konuya ilgi çekmeye çalıştı. Hasankeyf’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için çağrı yapıldı. Ancak UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Rössler, Türkiye’den Hasankeyf’in geçici listeye alınmasına yönelik bile resmi bir talep gelmediğini kaydetti.

Rössler, resmi bir başvuru ve inceleme yapılmadığından Hasankeyf’in şu anda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmek için hangi kriterleri taşıdığını söylemenin de mümkün olmadığını belirtti.

Kaynak: Basnews

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site