TİHV Genel Başkanından dehşet verici cizre açıklaması

cizrede-inceleme-yapan-adli-tip-uzmanindan-dehset-verici-aciklama
Paylaş
 

Tank ve toplarla yerle bir edilip, 200 aşkın kişi vahşice katledildikten sonra sokağa çıkma yasağına gündüzleri ara verilen Cizre’ye gelen İHD ve TİHV heyeti vahşet bodrumlarında inceleme yaptı. İnceleme sonrası konuşan TİHV Genel Başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Bodrumlarda çocuklara ait kemik parçaları var. Bu bir soykırım girişimidir” dedi.

Sokağa çıkma yasaklarına gündüz arası verilen Cizre’ye gelen İHD ve TİHV heyeti vahşet bodrumlarında inceleme yaptı. İnceleme sonrası konuşan TİHV Genel Başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Bosna’daki savaş sürecini ve toplu mezar sürecini takip ettiğini hatırlatarak, “Cizre’de karşılaştığımız tablo Bosna’dan çok daha ağır. Burada hala bodrumlarda çocuklara ait kemik parçaları var. Bu bir soykırım girişimidir” vurgusu

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasaklarına gündüz arası verilirken kente inceleme için heyetler gelmeye devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı olan Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın da yer aldığı heyet de kente gelerek vahşet bodrumlarında inceleme yaptı.

Heyet, Cudi Mahallesi’ne girdikten sonra Bostancı Sokak’ta bulunan 1’inci bodrum, Narin Sokak’ta bulunan 2’inci bodrum ve Akdeniz Sokak’ta bulunan 3’üncü bodrumda inceleme yaptı.

Mahallede vahşete ilişkin halkı dinleyen heyet, bodrumlara girerek fotoğraflar çekti. Bodrumda kalan insan kemikleri ve askeri atıkların fotoğraflarını çeken heyet, daha sonra 1’inci bodrum önünde bir açıklama yaptı.

‘Sivil insanlar katledildi’

Burada konuşan Fincancı, daha önce Bosna’da işlenen savaş suçlarını ve katliamları takip ettiğini belirterek, “Cizre’de karşılaştığımız tablo, Bosna’nın çok ötesinde. Bosna’da ya da dünyanın herhangi bir yerinde savaşan insanlar oldu, ancak bu bodrumlarda katledilen insanların hepsi sivil insanlardır. Bodrumlarda çocuklara ait kemik parçaları bulduk” vurgusunda bulundu.

‘Çocuklara ait kemikler bulundu’

Bodrumlarda 9-10 yaşlarında bir çocuğa ait çene kemiği bulduklarını vurgulayan Fincancı, Bosna’da karşılaştıkları tablo ile kıyaslama yaparak, şunları söyledi:
“Orada yetişkinlere ait insan kemikleri ve toplu mezarlar bulundu. Fakat Cizre’de yakılan çocuklardan bahsediyoruz” dedi. Devletin bu bodrumlara yoğun, yakıcı ve patlayıcı madde kullandığını belirten Fincancı, “Burada devletin işlediği bir suçtan bahsediyoruz. Bu topraklara başka devlet, tank top kullanmayacağına göre bunu yapan bu devlettir. Bu toplar bu devlete aittir.”

‘Burada huzur vardı’

Fincancı geçtiğimiz Ekim ayında da Cizre’ye geldiğini hatırlattı. Karşılaştığı bu yeni manzara karşısındaki duygularını ise “Bu sokaklarda insanlarla oturup çay içtim. Burada bir huzur vardı. Ancak şuan geçtiğim sokakların hepsi talan, enkaza çevrilmiş durumda. İnsanların yaşam yerleri yok edilmiş. Bu tablo ile karşılaşmak benim için çok zorlayıcı” sözleriyle dile getirdi.

‘ Bu vahşeti bir soykırım girişimidir’

Başta bodrumlar olmak üzere ilçede işlenen suçların yargıya taşınabilmesi için incelemelerin titizlikle yapılması gerektiğinin altını çizen Fincancı, “Devletin işlediği bir suçtan bahsettiğimiz için incelemenin bağımsız heyetler tarafından yapılması gerekir. Burada işlenen suçlar uluslararası mahkemelerde yargılanacak. Bu insanlığa karşı işlenen suçtur. Bu suçun zaman aşımı olmaz. Bu vahşet, bir soykırım girişimidir” dedi.

‘Minnesota Protokolü’ne uyulmuyor’

Uluslararası Minnesota Protokolü’ne dikkat çeken Fincancı, “Uluslararası mahkemelerde, insan hakları dernekleri bir ülkenin işlediği suçtan yargılanmasını talep ettiklerinde Minnesota Protokolü’nü kılavuz olarak gösterir. Bu protokole göre olay yeri incelemeleri titizlikle yapılmalı. Olay yerinde bulunan tüm deliller toplanmalı. Türkiye Minnesota Protokolü’nü müfredata eklenmesi ve tıp fakültelerinde ders olarak verilmesi için YÖK’e yazılar yazıyor. Ancak kendisi bu protokolün gereklerini yerine getirmiyor” diye konuştu.

‘Çok ağır tablo’

İHD Genel Başkanı Türkdoğan ise vahşet bodrumlarındaki insanları kurtarmak için çok girişimde bulunduklarını hatırlatarak, “O telefonlarda konuşulanlardan çok ağır tablo ile karşılaştık. Yaralıları kurtarmak için çok hukuksal girişimde bulunduk. Özellikle AİHM buraya raportör göndermeli. Bu dönemde işlenen tüm suçlar mutlaka cezalandırılacak” diye belirtti.

‘Öfke büyük’

Herkesin ilçeye gelip katliamı yerinden görmeye çağıran Türkdoğan, “Türkiye’nin gerçek fotoğrafı buradadır. Tüm siyasetçiler ve herkes gelip burayı görmeli. Burada çok büyük bir öfke var. Duygusal kırılmanın ötesinde gelişmeler var” dedi.

Diha
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site