Suriye 3 bölgeden oluşan Federal bir yapıya dönüşüyor

suriye-3-bolgeden-olusan-federal-bir-yapiya-donusuyor
Paylaş
 

MSD Eşbaşkanı İlham Ehmed, Suriye’nin 3 federal bölgeden oluşacak bir yapıya dönüştürüleceğini söyledi. “Cenevre-3 olmayabilir” diyen Ehmed, son yaşanan askeri gelişmelerin bölgenin şekillenmesinde önemli role sahip olduğunu belirtti.

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı (MSD) İlham Ahmed, Rojava’da yaşanan son askeri gelişmeleri, Türkiye’nin Rojava’ya dönük saldırılarını, Cenevre-3’ün geldiği aşamayı be birçok önemli noktayı ANF’ye değerlendirdi.

İlham Ehmed’in raportajından öne çıkan başlıklar;

Saldırıların nedeni Azez değil

Ehmed, “Türkiye son dönemdeki saldırılarının gerekçesini Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Azez’e yönelik askeri operasyonlarına bağlasa da ama gerçekte öyle değil.

Türkiye’nin saldırılarının gerçek nedeni gelinen aşamada Türkiye’nin Suriye’de yürütülen politikanın bir bütün olarak dışında kalması ve Suriye üzerinden yaptıkları bütün hesapları boşa çıkmasından kaynaklı yeniden Suriye’de yürütülen politikaya bir gerekçe göstererek ortak olmak istemesidir.” dedi.

Türkiye Rojava’ya Girme Bahanesi Arıyor…

TAK’ın gerçekleştirdiği Ankara saldırısı ile ilgili olarak, “Ankara’da yapılan saldırının ardından Türkiye hemen asılsız bir şekilde YPG’yi suçlayarak YPG’yi uluslararası güçler gözünde terörist örgüt olarak gösterme cabasına girerek Rojava’ya girme bahanesi yaratmak istedi. Türkiye bu yöntemle QSD’ye verilen uluslararası desteğin ve askeri anlamda yaşanan ortaklaşmanın önüne geçmek istedi.” diyor.

Bombardımanlar Durdurulmalı Bizim de Sabrımızın Bir Sınırı Var…

MSD eşsözcüsü Türkiye’nin YPG bombardımanı hakkında ise; “Türkiye’nin bu politikasını sürdürebileceğini düşünmüyoruz. Çünkü Türkiye kendi içindeki sorunları çözememiş durumda ve kendi için de ağır sorunlar yaşıyor. Aslında bu kadar büyük yaygara koparmasının nedeni kendi içinde yaşadığı bu durumu dünyadan gizlemek içindir de aynı zamanda. Türkiye’de sivil halka yönelik bir saldırı durumu yaşanıyor.

Şimdiye kadar Türkiye’ye karşı savaş ilan etmedik bundan böyle de böylesi bir yaklaşım sergilemeyeceğiz. Ancak bu bombardımanları durdurmaları gerekir. Bizim de sabrımız bir yere kadardır.” diyor.

Suriye’de Federal Bir Sistem Tartışılıyor…

“Gelinen aşamada Kürtler ve Rojava’daki güçler elde ettikleri askeri başarılarla ve bulundukları bölgelerde ortaya koyduğu siyasetle Suriye sisteminin nasıl olması gerektiğini belirliyor. Artık Suriye’de federal bir sistem tartışılıyor. Federal bir Suriye içerisinde Federal Kürdistan (Rojava – Federal Kuzey Suriye) bölgesinde Kürtler kendi özerk bir örgütlenmelerini ve inşa ettikleri sistemi sürdürecekler” diyen Ehmed, Suriye’de var olan sistem değişerek federal bir yapıya mı dönüşecek bu karar alındımı yoksa? sorusuna “Uluslararası güçlerin içinde olduğu yapılan tartışmalarda ortaya çıkan gözlemler Suriye’nin 3 federal bölgeden oluşacak bir yapıya sahip olması gerektiği yönde. Suriye halklarının ve Suriye’de siyasi çözüm isteyen devletlerin, partilerin ve grupların isteği bu yöndedir. Amerika ve Rusya’da bu şekilde düşünüyor” şeklinde cevap verdi

Röportajın devamında muhabirin “Federal yapı kararı alındı mı ve 3 federal bölge ne üzerinden kabul edilecek?” sorusuna Ehmed, “Dedim ya şimdilik bu konuya çok girmek istemiyorum. Ama şunu diyebilirim gelinen aşamada artık tartışılacak durum bu yönde olacak. Kuzey Suriye, Güney Suriye ve Orta Suriye federal bölgelerinden oluşacak bir Federal Suriye olacak. Bu federal bölgeler kendi içerisinde kendi özgünlüklerini koruyacak. Her federal bölgede etniklerin ve farklılıkların özgünlükleri ve kimlikleri korunacak. Her federal bölgenin kendi içerisinde parlamentosu olacak. Şimdilik sadece bu konuda bunları belirteyim.” şeklinde cevap verdi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site