Şırnaklı öğrenciler: Tank ve topları çarpıp böldük

şırnakk
Paylaş
 

Şırnak’tan YSG’ye girmek için Siirt’e gelen binlerce öğrenciye Siirt Kent Konseyi ve Demokratik Botan Öğrenci Derneği evlerin kapılarını açtı. Evlere yerleştirilen öğrenciler, ders çalışmadan sınava gireceklerini ifade ederek, “Tank ve topları çarpıp böldük” dedi.

Şırnak ve ilçelerinde yaşanan devlet güçlerinin kuşatmasından dolayı Yükseköğretime Geçiş Sınav’ına (YGS) girecek 7 bin öğrenci, Antep, Batman ve Siirt’e gönderildi. Siirt Kent Konseyi ve Demokratik Botan Öğrenci Derneği, sabah saatlerinden bu yana kente gelen 3 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Şırnak Belediyesi’nin araçlarıyla Siirt’e gelen öğrencilere, Siirt Belediyesi “Botan halkı dayanışmada” yardım kampanyası kapsamında kalacakları evler konusunda destek sunuyor.

Siirt Kent Konseyi Meclis Başkanı Adem Öztürk, Şırnaklı öğrencilere yer tahsis ettiklerini belirtti. HDP Siirt İl Örgütü ve Barış Anneleri’nin kendilerine destek sunduğunu kaydeden Öztürk, Şırnaklı öğrencilerin sınavlarına girip evlerine dönene kadar destek sunacaklarını ifade etti.

‘Tank ve topları çarpıp böldük’

Silopi’den gelen öğrencilerden Zafer Ayan, ders çalışmadan sınava gireceklerini ifade ederek, “Tank ve topları çarpıp böldük. Yasak yüzünden mağdur edildik. Evlerimiz yıkıldı, okul arkadaşlarımız katledildi. Böyle bir ortamda sınava giriyoruz” dedi. Ayan, eşit koşullarda sınava hazırlanmadıkları için adil olmayan bir sınava gireceklerini aktardı.

DİHA

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site