Rusya: Kürtler’siz anlamsız olur!

lavrov
Paylaş
 

Rudaw’ın haberine göre; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 14 Mart’ta Cenevre’de başlaması planlanan Suriye barış görüşmelerine Kürtler’in de dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Sergey Lavrov, bugün düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde arabuluculuk yapan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura’nın “Kürtler’in görüşmelere dahil olması lazım” dediğini aktardı.

 

Lavrov, “Kürtler’in dahil olmadığı bir barış görüşmesi düzenlemek uluslararası toplum açısından zaafiyet göstergesi olur” diye konuştu.

 

Şubat ayında Cenevre’de düzenlenen ancak ardından askıya alınan barış görüşmeleri Demokratik Birlik Partisi (PYD) çağırılmamıştı.

 

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Cenevre’ye çağırılmamalarına “Biz sahada birçok insanı temsil ediyoruz. Bizi dışlayarak siyasi çözüm açısından iyi bir şey yapmıyorlar” diyerek tepki göstermişti.

 

PYD’yi “terör örgütü” olarak kabul eden Türkiye ise, grubun barış görüşmelerine katılması halinde Cenevre toplantılarını boykot edeceğini söylemişti.

 

Suriye’de 18 ay içinde genel seçim hedefi

Öte yandan, Moskova temaslarının ardından RIA Novosti’ye bir röportaj veren BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, Suriye’de genel seçimlerin 18 ay sonra yapılması gerektiğini söyledi.

 

Mistura, 18 aylık sürenin 14 Mart Cenevre görüşmelerinden itibaren işlemesi ve seçimlerin de BM gözetiminde yapılması gerektiğini ifade etti.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site