Korucubaşı: Gever’de Türkçe bilmeyen özel Timler var ve kayıpları saklanıyor

yüksekova
Paylaş
 

Korucubaşı, “Tahminen kaç kişinin ölümü gizlenmiştir?” sorusuna, “Ne sayısı. Bunlar hastanenin o özel bölümüne en ufak bilgi sızdırabilecek hiç kimseyi yakınlaştırmıyorlar. İnanmayan varsa hastaneye gidip görsün” dedi.

Gever’de isminin açıklanmasını istemeyen bir korucubaşı, çatışmaların yoğun olarak yaşandığı mahallelere gönderilen ön birlikte düzgün Türkçe konuşamayan özel bir timin kullanıldığını söyledi. Korucubaşı bu tim içinde ölenlerin gizli tutulduğu bilgisini verdi.

AKP’nin 36 gün önce özel savaş güçleriyle kuşatma altına aldığı Hakkari’nin Gever ilçesinde çatışmanın yaşanmadığı mahallelerde yaşayan halk, uzun sakallı, uzun saçlı ve yüzleri maskeli kişilerin operasyonlara katıldığını belirtmiş. İlçe halkı tarafından “DAİŞ kılıklı” olarak tanımlanan bu kişilerden bazıları fotoğraf karelerine yansımıştı. Operasyonların sürdüğü ilçede çatışmaların yaşanmadığı mahalleler ile kentin giriş-çıkışlarında nöbet tuttuğunu söyleyen güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir korucubaşı, operasyonlarda özel bir timin kullanıldığını iddia etti. Konuya ilişkin DİHA’ya bilgi veren ve Tim içinde yer alanların doğru dürüst Türkçe konuşamadıklarını söyleyen korucubaşı, kendilerini zar zor üç beş kelimeyle ifade eden bu kişilere ilişkin, “Tümen’e giderken birkaç sefer gördüm. Bizim yanımızda pek konuşmamaya çalışıyorlardı ama konuştuklarında çok bozuk bir Türkçeleri vardı” şeklinde bilgi verdi.

KİM BUNLAR?

Bu kişilerin nereli olduğunu veya nereden getirildiğini bilmediğini söyleyen korucubaşı, “Yabancı da olabilirler, Kafkas Türkler de. Belki kontra güçlerdir. Bu konuda net bir şey diyemem. Ama Jandarma Özel Harekat kıyafetleri giyiyorlar” dedi.

Bu “özel tim” grubunun Orman, Eski Kışla, Cumhuriyet ve Güngör mahallelerinde en yoğun çatışmaların yaşandığı zamanlarda “ön birlik” olarak kullanıldığını söyleyen korucubaşı, “Çatışmaya sokulan bu birliktir ve bu yüzden kayıpları da açıklamıyorlar. Sayısını bilemem ama açıklanandan çok daha fazla kayıp var. Bunların bazıları da yetiştirme yurtlarından kimsesizlerdir. Bunu da söyleyeyim, PÖH genellikle kayıpları söylüyor, fakat bu JÖH grubu saklıyor. Zaten hastaneyi de o yüzden bu hale getirdiler” diyerek, bu kişilerin ölümlerinin de gizlendiğini söyledi.

HASTANENİN ÖZEL BÖLÜMÜNE KİMSEYİ YAKLAŞTIRMIYORLAR

Korucubaşı, “Tahminen kaç kişinin ölümü gizlenmiştir?” sorusuna ise, “Ne sayısı. Bunlar hastanenin o özel bölümüne en ufak bilgi sızdırabilecek hiç kimseyi yakınlaştırmıyorlar. İnanmayan varsa hastaneye gidip görsün. O bölüme kimseyi yanaştırmıyorlar. 200’den fazla yaralıları var bunu biliyoruz arada söz ediyorlar” sözleriyle yanıt verdi.

anf

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site