Jirkan Aşiret Reisinden Tehdit!

jirkilideri
Paylaş
 

Şırnak’ın Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinden koruculara operasyonlara katılmaları yönünde yapılan toplantının ardından,operasyona katılmak istemeyen korucuların Jirkan aşiret reisi Tahir Adıyaman tarafından tehdit edildikleri belirtildi.

Şırnak’ta saldırı hazırlığı yapan devlet, polis ve askerlerin yanı sıra korucuların da saldırılarda yer almasını istiyor. Devletin korucubaşları üzerinden Uludere ve Beytüşşebap’taki koruculara baskı yapmaya başladığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre, Jirkan aşiret reisi Tahir Adıyaman operasyonda yer almaları için Beytüşşebaplı korucuları tehdit ettiği ifade edildi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Şırnak’a yönelik saldırı sinyalini vermesi ardından kente yönelik günlerdir yapılan askeri hazırlıkların yanı sıra devlet, polis ve askeri birliklerin yanı sora korucuları da operasyonlarda görevlendirme amacında. Bu amaçla son dönemde özelikle Uludere ve Beytüşşebap ilçelerindeki korucubaşları ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Uludere’de, Kaymakamı ve İlçe Jandarma Komutanı’nın katılımı ile korucularla operasyona katılmaları yönünde yapılan toplantının ardından Beytüşşebap’taki korucubaşları devreye konuldu.

Daha önce Beytüşşebap’taki korucuları “Terörü lanetleme” adı altında tehdit ile yürüyüşe zorlayan Jirkan aşiret reisi Tahir Adıyaman, bu kez korucuların Şırnak’a yönelik gerçekleştirilmesi planlanan operasyona katılmaları için işe koyuldu.

Edinilen bilgilere göre, Korucubaşı Tahir Adıyaman ve yine kendisi gibi korucu olan son seçimlerde AKP Şırnak Milletvekili adayı yeğeni Mehmet Adıyaman, aşiretlerine bağlı korucular ile teker teker görüşmeler gerçekleştirdiği öğrenildi. Yapılan bu görüşmelerde operasyona katılmak isteyen korucular ikna edilmeye çalışıldı. Ancak korucuların büyük bir bölümü ne olursa olsun operasyona katılmayacaklarını belirtti.

Konuya dair görüşülen Beytüşşebaplı bir korucu, Jirkan aşiret reisi Tahir Adıyaman’ın kendilerini tehdit ederek operasyona katılma yönünde zorladıklarını aktardı. Söz konusu korucu şunları söyledi: “Bizi yem olarak kullanmak istiyorlar. Devlet ile anlaşmalar yapıp, bizi savaşa sürüyorlar. Bizim işimiz savaş değil. Zaten korucu olduğumuzdan dolayı insan içine çıkamıyoruz. Bugün de kalkıp kendi akrabalarımıza karşı savaşamayız.

DİHA

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site