HDP’den TAK’a kınama!

images
Paylaş
 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Demirtaş, 28 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısını üstlenen Kürdistan Özgürlük Şahinleri’ni (TAK) kınadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Demirtaş, 28 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısını üstlenen Kürdistan Özgürlük Şahinleri’ni (TAK) kınadı.
 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 28 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısını değerlendirerek, “TAK ve benzeri örgütlerin canlı bomba veya topluma dönük tehdit içeren açıklamalarını da eylemlerini de kesinlikle doğru bulmuyoruz, kınadığımızı ifade ediyoruz.” dedi.

Demirtaş, ayrıca Başbakan Davutoğlu’nun Suriye’deki ateşkesin Türkiye’yi bağlamadığı yönündeki açıklamalarını eleştirerek, “Sen kimin adına konuşuyorsun? IŞİD halifesi misin, Türkiye’nin Başbakanı mısın?” diye tepki gösterdi.

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti.; “Cizre’de 167 kişi son 15 gün içerisinde toplu halde katledildi. Bunların büyük kısmı üniversite öğrencisi. 137 kişinin halen cenazeleri teşhis edilemez durumda. Cizre’de yaşananları birileri zevkle izlemiş olabilir. Ama herkes vicdansız, ahlaksız değil.

Şimdi Sur’da da aynısını yapmaya çalışıyorlar. 200’e yakın insan var. Bizim talebimiz 1 günlüğüne abluka kaldırılsın, sokağa çıkma yasağı kalksın. İnsanları hepsi oradan çıksınlar. Ben inanıyorum ki, Sur’daki durum da stabil hale gelecektir. Fakat bu çağrımıza maalesef cevap alamıyoruz.”

HDP Van milletvekili Tuğba Hezer’in “canlı bomba” olduğu belirtilen Abdülbaki Sömer’in taziyesine gitmesiyle ilgili bir soruya Demirtaş, saldırıyı ilk anda kınayanın kendi partileri olduğunu ifade etti.

Demirtaş, “Eylemi kimin yaptığı netleşse de netleşmese de tavrımız budur, dedik. Biz canlı bomba eylemini ne savunduk ne yücelttik. TAK ve benzeri örgütlerin canlı bomba veya topluma dönük tehdit içeren açıklamalarını da eylemlerini de kesinlikle doğru bulmuyoruz, kınadığımızı ifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

Demirtaş; “Fakat bir taziye bahanesiyle hükümetin Merasim Sokak’taki patlamayı örtmeye çalışması, neredeyse bütün sorumluluk parlamentonun en genç milletvekili Tuğba Hezer’in sorumluluğuymuş gibi davranıyorlar. Utanmıyor musunuz? Başbakan, cumhurbaşkanı olarak önce çıkın bir hesap verin.

Ankara’nın göbeğinde, Genelkurmay’ın burnunun dibinde canlı bomba patlamış, önleyememişsiniz, kimliğini yanlış açıklamışsınız. Bütün dünyaya Salih Neccar demişsiniz. Sanki ortada 29 cenaze yok, siyasi sorumluluğu sizde değil, Tuğba Hezer’deymiş gibi günlerdir onu tartışıyorlar.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dokunulmazlıklarla ilgili “fezlekeler tozlu raflarda çürümesin” açıklamaları hakkında konuşan Demirtaş, şunları kaydetti:

“2002 yılından beri 15 yıldır tozlu raflarda bekleyen AKP’nin hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma dosyaları var. Tozdan boğuldu AKP’nin dokunulmazlık dosyaları. Hadi beraber getirelim, bizimkini de onlarınkini de hepsini birden kaldıralım.”

Kaynak:nerinazad

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site