Güney Kürdistan’dan 300 milyon $’lık yeni bir anlaşma

kurdistan-bolgesinin-petrolu-gizli-bir-kararla-durdurulmusfb266798dca01e308950
Paylaş
 
Reuters’ta yer alan bir habere göre, Vitol ile Petraco firmalarıyla rekabet etmek isteyen İsviçre merkezli Glencore petrol şirketi, kar marjının düşüklüğü ve siyasi istikrarsızlığa rağmen Kürdistan Bölgesi’ne 300 milyon $’lık bir ödeme gerçekleştirdi.

Reuters’a, Dmitry Zhdannikov imzasıyla yayınlanan ve kimliklerini gizlemek koşuluyla bilgi veren endüstri kökenli kaynaklara dayandırılan bir haberde, İsviçreli Glencore firmasının geçtiğimiz günlerde Kürdistan Bölgesi Hükümetine bir ön ödeme gerçekleştirdiği bilgisine yer verildi.
Kurdistan Bölgesi 2015 yılının ortalarından itibaren, Irak merkezi hükümetinin Kürdistan Bölgesi’nin payına düşen bütçeyi ve memur ile asker maaşlarını göndermemesi üzerine dünya piyasasına direk petrol ihraç etmeye başladı.

Vitol firması geçtiğimiz aylarda Kürt petrolünün uluslararası piyasalara açılmasında en önemli aktörlerden biri olarak ön plana çıktı. Vitol Ocak ayında en az 12 sevkiyat gerçekleştirirken, Petraco en az 7 ve İsveç merkezli Trafigura ise bir sevkiyat gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıllarda İsrail ve Hırvatistan’da işlendikten sonra Akdeniz üzerinden Polonya ve Almanya’ya ulaşan nispeten ucuz Kürt petrolü Avrupalı rafinerilerin favorisi haline gelmişti.

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz yıllardaki düşüşler Kürdistan Bölgesi’nde küçük çaplı bir ekonomik krizi tetikledi. Bu nedenle Kürdistan Hükümeti, Türk körfezi Ceyhan üzerinden ihraç ettiği petrolde yükselen satışlara rağmen masrafları kısmak için reformlara sarıldı.

KBY tarafından Pazartesi günü yapılan bir açıklamada Şubat ayı içinde 100 milyon $’lık bir ön anlaşma sözleşmesi imzalandığı bildirildi, ancak kaynak konusunda bir bilgi verilmedi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site