Flaş iddia : Türkiye ile PKK anlaştı

imrali
Paylaş
 
İddiaya göre, Türkiye ve PKK belli konularda anlaşma sağladı. Bu anlaşmaya göre PKK, Türkiye’deki silahlı güçlerini sınır dışına çıkaracak, Türkiye’de PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Cezaevi şartlarını değiştirecek.

Bas-Haber gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Türkiye ve PKK anlaştı. Anlaşmaya göre, PKK, Bölgede şehirlerden askeri güçlerini geri çekecek. Türkiye de karşılığında YPG’nin Fırat’ın batısına geçmesi için yol verecek.

3 hafta önce sağlandığı iddia edilen anlaşmanın maddelerinden biri de PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Cezaevi koşullarının değiştirilmesi oluşturuyor ve Öcalan ile görüşmelerin daha rahat koşullarda yapılabilmesi için PKK lideri Öcalan’ın cezaevi şartlarını değiştirecek.

Birkaç gün evvel, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 1999 yılından beri kaldığıi İmralı Adası’nda, İmralı ile deniz ulaşımını sağlayan Mudanya İskelesi’nin yerine yenisinin yapılmasına başlanmıştı.

PKK ile Türkiye Hükümeti arasında bir süre arabuluculuk yapan tecrübeli Kürd politikacı Mehmet Emin Pencewini, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda, “çözüm süreci” için büyük güçlerin devrede olduğunu söylemişti.

Pencewini ayrıca ülkedeki birçok sivil toplum kuruluşu da ‘çözüm süreci’ için devreye girdiğini söylemişti.

Haberde, Çözüm süreci heyeti üyesi ve HDP Meclis Başkan Vekili Pervin Buldan’ın, konu hakkında herhangi bir bilgilerinin olmadığını söylediği de aktarılıyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site