DİHA Muhabiri için ‘Sıkıştırdığınız anda vurun’ talimatı verildi iddiası

43166 (1)
Paylaş
 

Daha önce de İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından “Emniyete gelmezsen senin için iyi olmaz!” denilerek tehdit edilen DİHA Muhabiri Nedim Türfent hakkında, “Sıkıştırdığınız anda vurun” talimatı verildiği iddia edildi.

Bölgede özgür basına yönelik baskı, tehdit, şiddet, gözaltı ve tutuklama furyasının ardı arkası kesilmiyor. Aynı nedenlerden dolayı daha önce saldırılara uğrayarak, tehdit edilen son olarak da İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından, “Emniyete gelmezsen senin için iyi olmaz!” denilen DİHA’nın İngilizce Haber Editörü ve muhabiri Nedim Türfent, bir kez daha ölümle tehdit edildi. 

SAVCI: NEDİM KENDİSİNE DİKKAT ETSİN

“Türk’ün gücünü göreceksiniz” haberiyle 21’inci Apê Musa Gazetecilik ve Basın Şehitleri Ödülleri Türkçe Haber Dalı’nda birincilik ödülü alan Türfent’e yönelik tehditler bu süreçte de devam etmiş, saldırılara maruz kalmıştı. Tehditler üzerine savcılıkla görüşen Türfent’in avukatlarına, “Polis ne yapmaya çalışıyor, biz de anlam veremiyoruz. Resmiyette bir sıkıntı yok ama Nedim kendisine dikkat etsin” cevabı verilerek, savcılık kendisi dışında bir gücün bölgede faaliyet yürüttüğünü kabul etmişti.

YÜKSEKOVA İÇİN ‘İNFAZ LİSTESİ’ İDDİASI 

Hakkında yakalama kararı olmamasına rağmen tehditlerle hedef gösterilen Türfent’in Yüksekova ve Şemdinli’de yapılan yol kontrollerinde aynı soy ismini taşıyan akrabalarına, “Şu Nedim, PKK’lı teröristlerin haberini yapan Nedim”, “Nedim nerede?”, “Kendisini dikkat etsin!” gibi sözlerle gözdağı verildiği öğrenilirken, Gever’e yönelik bir “infaz listesi” hazırlandığı ve hazırlanan listede Türfent için de “infaz” kararı alındığı iddia edildi.

‘SIKIŞTIRDIĞINIZ ANDA VURUN’ 

Yerel bir kaynaktan alınan bilgilerde, söz konusu listede DİHA Muhabiri Türfent için “Sıkıştırdığınız anda infaz” kararı olduğu öne sürüldü. Adını vermek istemeyen haber kaynağı, gazeteci Türfent için “Nedim için suikast çıkmış. Sıkıştırdıkları, buldukları yerde öldürme emri verilmiş” iddiasında bulundu.

TÜRFENT: GERÇEKLERİ YAZMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Konuya ilişkin konuşan Türfent ise, gazetecilere yönelik tehdit, baskı ve tutuklamaları hatırlatarak, “Genel medyanın AKP’nin maşasıyla haber yaptığı böylesi bir süreçte, hem Kürt halkının hem de Türkiye haklarının gerçekleri öğrenmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Tam da şimdi gazeteciliğin ne kadar kutsal ve elzem bir meslek olduğunu bize hatırlattılar. Bağlı olduğumuz özgür basın geleneği nasıl ki gerçekleri yazmaktan asla vazgeçmedi. Biz de aynı kararlılıkla yazmaya devam edeceğiz ve gerekirse bedel vermeye hazırız” ifadelerini kullandı. (DİHA)

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site