Dicle Üniversitesi’nde öğretim görevlisinden kadın öğrencilere taciz

dicle
Paylaş
 

Dicle Üniversitesi’nde bir kadın öğrencinin şikayetinin ardından S.K. isimli öğretim görevlisinin kadın öğrencilere tacizi ortaya çıktı. Öğretim üyesi hakkında ‘cinsel taciz’ ve ‘hakaret’ nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Dicle Üniversitesi’nde öğretim görevlisi S.K.’nın kadın öğrencilere tacizde bulunduğu ortaya çıktı. S.K.’nın birden çok kadın öğrenciye sosyal medyadan ve SMS’lerle tacizde bulunduğu bir kadın öğrencinin şikayetiyle anlaşıldı. Edinilen bilgilere göre, kadın öğrenci, S.K’dan gelen taciz mesajları ve 9 kişinin tanıklığıyla öğretim görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu. Önce Üniversite Disiplin Kuruluna idari soruşturma açılması için başvuruda bulunan kadın öğrenci, ardından adli yollara başvurarak S.K.’yı savcılığa şikâyet etti. Kadın öğrenci ifadesinde, birçok kadının tacize maruz kaldığını, bu durumun son bulması için şikayet ettiğini söyledi.

‘Davayı bekliyoruz’

10’a yakın kişinin tanıklık edeceğini ve olayın takipçisi olacağını söyleyen avukatın aktarımlarına göre, “Tanıklarımızdan biri aynı okulda bulunan erkek bir öğretim üyesi, ayrıca tanıklık edecek kadın öğrencilerin bazıları da hocanın tacizine maruz kalmış. Biz suç duyurusunda bulunduk. Savcı yakında şüpheliyi ifadeye çağıracaktır. Suç duyurusuna kanıt olarak SMS’leri ve tanık listemizi sunduk” dedi.

‘Bu yaptıklarını ödemesi gerek’

Şikayetçi olan kadın öğrenci ise verdiği ifadeye göre “En başta arkadaş, dost gibiydik. Mesaj atıyordu benimde sevdiğim bir hocaydı. Sonra abartmaya başladı. Cinsel içerikli mesajlar atmaya başladı. Ben de ona cevap vermeyince bu sefer hakaret etmeye başladı. Konuşmalarımız Eylül ayında başladı. Sonra onu tüm sosyal medya hesaplarımdan engelledim. Buna rağmen mesaj atmaya ve beni rahatsız etmeye devam ediyordu. O zamanlar sınav sonuçlarımı da otomasyon sistemine girmemişti, o yüzden onun hakaretlerine cevap da veremiyordum. Başkalarını sınavla tehdit ettiğini bildiğim için, aynı şeyi bana da yapacağını düşündüm. Aradan biraz zaman geçince derslerine girmeye devam ettim. Yoksa sınıfta kalacaktım. Sonra beni odasına çağırdı ve özür dileyeceğini düşündüğüm için odasını gittim. Bana sözlü olarak taciz edip sonra tokalaşma bahanesiyle elimi tutup kendine doğru çekerek beni öpmeye çalıştı. Elimi çekip odasından kendimi can havliyle attım. 2 ay gibi bir süre sonra koridorda karşılaştık yanından geçip selam vermeyince, beni tekrar odasına çağırıp ‘Niye bana böyle davranıyorsun, düşman mıyız biz’ dedi. Ben de ”Mesajlarınız ve bana karşı olan tavrınız beni rahatsız ediyor, Samimiyetim ve iyi niyetim yanlış anlaşılıyorsa mesafeli davranırım” edim. O olaydan sonra travma yaşadım artık hocanın derslerine girmek istemiyordum. Başta şikâyet etmeyi düşünmüştüm ama çok korktum, yalnız olduğumu sesimi duyuramayacağımı düşündüm. Daha sonra bir başka kadın arkadaşım yanıma gelip aynı hocanın onu da taciz ettiğini ve korktuğunu ve ne yapması gerektiğini söyledi. Ondan sonra olayı araştırdım ve tacize uğrayan başka kandın öğrencilerin olduğunu da öğrendim. Hepsine de cinsel taciz ve hakaret de bulunmuş. Bunları öğrendikten sonra S.K adlı hoca hakkında idari soruşturma başlatılması için okul yönetimine, adli soruşturma başlatılması içinde avukatım aracılığıyla savcılığa başvuruda bulundum. Bu yaptıklarını ödemesi gerekir ki bunu bir daha kimse yaşamasın” diye konuştu.

2 kadın öğrenci yaşadıklarını anlattı

Şikayetin ardından tanık ve mağdur olan bir başka kadın öğrenci ise S.K’nın telefon numarasını otomasyondan bulduğunu ve “Çillerinden öperim. Ne kadar güzelsin” gibi mesajlar attığını söylerken, başka bir kadın ise “Sen spor mu yapıyorsun. Kalçaların çok dik. O yüzden seni sürekli tahtaya çıkarıyorum” diye mesajlar atıp onu taciz ettiğini belirtti.

Adı geçen öğretim üyesinin ise sosyal paylaşım sitesinde Kayseri’de intihara sürüklenen Cansel Buse Kınalı için yazar Ahmet Ümit’ten alıntı olan “Bu memlekete kadınların eti de kanı da sudan ucuz! Kadınlar, erkeklere kurban diye sunulmuş! Hem zevklensinler, işlerini görsünler, hem de öldürsünler diye!…” paylaştığı yazı dikkat çekti.

JİNHA

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site