Çocukların gözünden cizre

cizre-de-pkk-nin-tunel-tuzaklari--1906794
Paylaş
 

Cizre’de halka yönelik uygulanan katliamın ardından kente geri dönüşler başlatılırken, savaş ve yıkımın etkisinde kalan çocuklar ise, kendi pencerelerinden dünyaya bakıyor.

Cudi Mahallesinde bir ayı aşkın tank ve top atışların altında yaşamak zorunda kalan çocuklar, yaşadıklarını anlatıyor.

Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan vahşete birebir tanıklık eden çocuklar, 4 gündür gündüzleri sokağa çıkıyor. Aylardır sokakta bir araya gelen akranları ile harabeye dönüşen sokaklarda oyun oynuyor. Yaşanan katliamı anne ve babalarının söylediği sözleri tekrarlıyor. Mahallede yaşamını yitirenler için ‘onların kanı yerde kalmayacak’ diyor çocuklar.

Sokağa çıkma yasağı sırasında yaşadıkları mahallelerin bombardıman altına alındığını söyleyen 12 yaşındaki Cesur, ‘çatışma sırasında neleri yaşadınız?’ sorumuza verdiği ilginç yanıt; “ Erdoğan asker ve polislerini Cizre’ye gönderdi. Her yeri bombaladılar, en çok çocuklar öldü. Neden Erdoğan çocukları öldürdü? Evlerimizi yakıyorlar diye herkes çok üzülüyor ama Erdoğan Cami’yi de yıktı, o Allah’ın evini yıkmış birde neden evimizi yıkıyor diyoruz. Erdoğan çocukların ve Allah’ın düşmanıdır” diyor.

Mahallede ayağından yaralanan asayiş görevlisi bir genci yaz ayından beri tanıdığını söyleyen 10 yaşındaki Bawer ise, yaralanan genci anlatmasına tepki gösteren yanında bulunan arkadaşları, “Bawer o bir sırdır anlatma” diyerek Bawer’in bize konuşmasını engelliyorlar. Mahallelerinde asayişi kuran gençleri çok özlediğini de saklamadan söyleyen Bawer, “biz Cizre’de polislerin kalmasına hiç izin vermeyeceğiz. Asayişteki hevaller belki şehit düşmüşler ya da uzak yerlere gitmiş olabilirler ama biz büyüdüğümüzde hepimiz asayişte yer alacağız.”

Bomba parçalarını toplayarak koleksiyon yapan Muhammed Tahir ise, evlerine düşen top mermisinin şarapnel parçaları bize göstererek, “ bu top mermileri evimizi yıktı. Bende şimdi hepsini toplayıp bahçede biriktiriyorum. Tavuklarımızı ve çiçeklerimizi de bombalarla yok ettiler. Bu katliamı Erdoğan yaptı herkes Erdoğan’dan nefret ediyor. Asker ve polislerden de nefret ediyorlar çünkü sokağımızda bize küfürlü yazılar yazmışlar” diye konuştu.

anf

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site