Chomsky: Türkiye özerk Kürdistan’a karşı DAİŞ’i destekliyor

Chomsky
Paylaş
 

ABD’li dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, sınırları içinde özerk bir Kürdistan kurulmasını istemeyen Türkiye’nin YPG’ye karşı DAİŞ’e yardım ettiğini söyledi.

Massachussetts Institute of Technology’de düzenlenen “Türkiye ve Ortadoğu’da Ne Oluyor?” başlıklı panelde konuşan dünyaca ünlü ABD’li dilbilimci Noam Chomsky, ABD ve dünyanın yeniden yapılandırma süreçleri üzerine değerlendirmeler yaptı.

Türkiye’nin açıkça El Nusra’ya destek verdiğini hatırlatan Cohmsky, “Bölgede DAİŞ ve cihatçılara karşı duran temel kuvvet Kürtler’dir” dedi.

‘Kürdistan’a karşı DAİŞ destekleniyor’

Türkiye’nin kendi sınırları içinde Kürtlere özerklik vermek istemediği için DAİŞ’e destek verdiğini vurgulayan Chomsky, şunları aktardı: “Bu yüzden orada cihatçılara karşı savaşan en önemli güç olan YPG’ye karşı DAİŞ’e bir yardım hattı sağlıyor. Petrol alışverişi de bunlardan sadece biri. Ayrıca El Nusra ve El Kaide de DAİŞ gibi taşıdığı ‘terörist’ sıfatıyla uluslararası görüşmelere tabi tutulamamakta. Bu da özellikle ABD müttefikleri olan Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere bölgeden kapalı destek almalarının önünü açıyor. Suriye’deki trajedi böylece katlanarak büyüyor.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site