Barzani: Kürdistan bölgesine yardım eli uzatılmadı

191384Image1
Paylaş
 
Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Irak’taki Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Dünya Bankası ve G 7 misyon temsilcileriyle Erbil’deki başkanlık konutunda görüştü.

 Başkanlık sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Barzani’nin BM  Irak Temsilcisi Jan Kubis, ABD  Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones,  İngiltere’nin  BağdatBüyükelçisi  Frank Baker,  Japonya  Bağdat Büyükelçisi Fumio Iwai, AB  IrakBüyükelçisi Patrick Simonetta,  Kanada  Irak Temsilcisi Robert Bistro,  Almanya  Bağdat Büyükelçisi Yardımcısı  Milan Simandel,  Fransa  Erbil Büyükelçisi Alain Guépratte ve  Dünya Bankası  Irak Temsilcisi Robert Bou Jaoude ile bir araya gelerek Kürt bölgesinin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, IŞİD’e karşı verilen mücadele ve hükümet içerisinde yapılması planlanan reform sürecinin ele alındığı ifade edildi.

Söz konusu açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, IŞİD ve beraberinde gelen sığınmacılarla birlikte iç göçmen krizi konusunda kimse  Kürdistan bölgesine yardım eli uzatmadı. Bölgenin tek gelir kaynağı olan petrol fiyatlarında meydana gelen ciddi düşüş, halkımızı maddi olarak zor duruma soktu. Terörle mücadelede daha aktif olunması, iç göçmen ve sığınmacıların sorunlarının çözülmesine yönelik bir reformun yapılması hususunda BM, G 7 ve AB ülkelerinden yardım talebinde bulunuyoruz” dedi.

Kürdistan hükümeti içerisinde yapılacak reformun hedefine ulaşması için ellerindeki tüm imkanları seferber edeceklerini aktaran Barzani, “Bu sürecin başarılı bir şekilde amacına ulaşması konusunda çok kararlıyız. Bunun yanında  Kürdistan’daki siyasi krizin çözülmesi için gerekli taraflarla görüşme halindeyiz” diye konuştu.

Öte yandan misafir heyetin adına konuşan BM  Irak Temsilcisi Kubis ise uluslararası toplumun Kürdistan bölgesinin terörle mücadele ve iç göçmen konusunda yaptığı fedakarlıklardan haberdar olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Kürdistan bölgesinin içerisinde olduğu ekonomik ve güvenlik krizden başarılı bir şekilde çıkabilmesi için uluslararası toplum gereken yardımlarını esirgemeyecektir. Bunun yanında hükümet içerisinde yapılacak reform adımlarına da destek verilecektir.”

Dünya Bankası  Irak Temsilcisi Jaoude ise ekonomik krizin atlatılması için atacakları adımlara ilişkin Başkan Barzani’yi bilgilendirdiği belirtildi.

Kaynak: Nerinaazad

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site