AB Kürt meselesinin çözümü için harekete geçmeli’

ap sosyalist
Paylaş
 

AP Sosyalist-Demokrat Grubu Başkanı ile Sol Birlik Grup Başkanı, “AB Kürt meselesinin çözümü için derhal harekete geçmelidir” dedi.

AP Sosyalist-Demokrat Grubu Başkanı ile Sol Birlik Grup Başkanı, “AB Kürt meselesinin çözümü için derhal harekete geçmelidir” dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist-Demokrat Grubu Başkanı Gianni Pittella ile Sol Birlik Grup Başkanı Gabriella Zimmer, ANF’nin soruları üzerine, AB Konsey ve Komisyon yetkililerine çağrıda bulundular.

Pittella açıklamasında, “Türkiye’de Kürt meselesinin adil, barışçıl ve sürdürebilir bir çözüme kavuşmasını istiyoruz ve AB Konseyi ve Komisyonu da sorumluluk almalı zira Kürt meselesi temel bir sorundur” dedi.

Zimmer ise “AB yetkilileri şimdiye kadar bu sorumluluklarını yerine gitirmedi hatta mülteciler konusunda Türkiye ile kirli çıkarlar üzerine bir göçmenler sözleşmesini imzaladılar. Bunu kabul etmiyor ve kınıyoruz. Zira Türkiye hukuk devleti ilkelerine, insan haklarına, basın özgürlüğüne ve Kopenhag siyasi kriterlerine uymuyor“ diye belirtti.

MARAŞ’TAKİ KAMPA TEPKİ

Maraş’ta çetelerin örgütleneceği kamp planına ilişkin ise Pittella, “Mülteciler meselesinde Türkiye ile sözleşmeyi yapan AB’dir. Bu kapsamda AB Konseyi, Komisyonu ve FRONTEX sorumludur. Fakat biz AP olarak mültecilerin yerleştirilmek istendiği yerleri yada yerleştirildikleri mekanları ziyaret edebilmeliyiz ve etmeliyiz” açıklamasını yaptı.

SPİNELLİ: ERDOĞAN KÜRDİSTAN’A İMHA SEFERLERİ DÜZENLİYOR

AP Sol birlik Grubu Mülteciler Masasından Sorumlu Barabara Spinelli ise Maraş’taki kamptan yeni haberdar olduğunu ve bu meseleyi önce grup toplantısında, sonra farklı platformlarda gündeme getirme çabasına gireceğini dile getirdi. Spinelli, “Erdoğan ve iktidarının Kürdistan’a imha seferleri düzenlerken AB’nin Erdoğan ile mülteciler sözleşmesi imzalaması asla kabul edilir değil ve bunu grup olarak kınıyoruz” beyanında bulundu.

YEŞİLLER: AB TESLİM OLMUŞTUR!

AP Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Phlippe Lambert ise grup adına ANF’ye yaptığı açıklamada, Kürt meselesinin müzakereler yolu ile çözümüne dair AP raporunda yer alan bütün öneri maddelerini desteklediklerini vurguladı. Lambert, mülteciler konusunda ise şunları söyledi: “AB’nin Türkiye ile mülteciler sözleşmesi imzalaması bir kapitülasyondur, teslimiyettir. AB bu sözleşme ile temel insan haklarının her türlüsünü çiğneyen Erdoğan’a teslim olmuştur” diye tepki gösterdi.

anf

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Bizi Facebook’tan takip edin!
Arşiv

Mobil site